Üstad Necip Fazıl’a Dair

Üstad Necip Fazıl’a Dair

Kitap : Üstad Necip Fazıl’a Dair
Yazar : Kadir Mısıroğlu
Yayınevi : Sebil

Biyografi kitabı yazmak zordur. Yazılan biyografi kitaplarında kendi duygularından uzak kalabilmek pek az insana nasip olmuştur herhalde.

Kadir Mısıroğlu bu yazarlardan biraz farklı. Kendisi Üstad Necip Fazıl ile çok vaktini birlikte geçirmiş, ondan çok şey öğrenmiş, ona birçok seferler yardım fırsatı bulmuş, onun iltifatlarını hak etmiş, ilgisini celbetmiş nadir gençlerden birisidir.. Buna rağmen kendisini tanıyan, belki sıkı takipçileri eğer biyografi kitaplarını okumadıysa Necip Fazıl Üstad ile olan münasebeti hakkında pek bilgiye sahip değildir.

Kadir Mısıroğlu, Necip Fazıl Üstad‘a dair kitap yazmasının sebebi -O’nu her fırsatta müdafaa ederek- yanlışlarını, eksik yanlarını ve bu eksik yanlarının da sebep olduğu yanlışları gençlere aktarmak ve bu vesile ile büyük bir aşk ile, iştah ile Necip Fazıl Üstad‘ın kitaplarını okuyanlarında o yanlışlara sürüklenmesini engellemektir. Bunu kitabının başında, kimi zaman ortalarda ve sonunda söylemiş olsada Üstad‘ın varisleri ve sevenleri tarafından büyük bir eleştiri ve kınamaya maruz kalmaktan kurtulamamış.. Ancak Kadir Mısıroğlu Üstad bu durumlara alışık olduğu ve doğruyu söylemekten asla çekinmeyen şahsiyeti sayesinde bunuda umursamaz olmuştur..

Büyük bir kendini beğenmişliğe sahip olduğu tüm takipçileri tarafından farkedilebilecek olan Üstad Necip Fazıl‘ın birçok yanlışının sebebi budur.. Kendini beğnemiştir; yazdıklarına geri dönmez, birçok hataya sebep olur. Çok fazla akıllıdır; kendinden gayrı herkesi neden O‘nun gibi akıllı değil diye küçümser. Çok akıllıdır; herşeyi bildiğini zanneder ve bunun için araştırma gereği duymadan her türlü alanda eser kaleme almıştır  ve bu eserler gereksiz övgüler ve hakaretlerle doludur, yanlışlıklar mevcuttur. Bunların başında ve Kadir Mısıroğlu‘nu ilgilendiren kısım ise tabiki tarihtir. Abdulhamit Han‘ı öveyim derken Kanun‘i yi küçümseyişi, Sultan Abdulaziz Han‘a hakaretler edeşi, sonuç olarak ne idiğü belirsiz ve basit zaferleri kazanmaktan aciz Napolyon‘u her fırsatta övmüş olması bunlardan birkaçıdır..

Kadir Mısıroğlu Üstad, O‘nun kişiliğini hayat hikayesinin beraber geçen evrelerinden, hatıralarından örneklerle anlatırken, görülmeyen bunca yanlışına rağmen O’nun günümüzdeki islami gençliğin en büyük hocalarından biri, devrinde azınlıkta kalmış islam nurunu aydınlatmak için çalışan insanlardan önde gelen Üstad‘ı olduğunu her fırsatta söylüyor, onun Müslümanlar için ne büyük bir Üstad olduğunu unutturmamak için elinden geleni yapıyor..

O’nunla birlikte yaşamış biri olması hasebiyle, objektif olma konusunda da üstad olan Üstad Kadir Mısıroğlu tarafından yazılan bu kitap size Üstad Necip Fazıl Kısakürek hakkında bilmedikleriniz öğreteceğinden hiç şüpheniz olmasın..

Salih Kartal
Ekim 2011

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>