Türkçe İbadet ve Kur’an Projesi – 1

Türkçe İbadet ve Kur’an Projesi  – 1

Günümüzde  “reformist taslakları”nın moda  olduğu  hepimizce  malum.. Kimisi bu  zamana  kadar  gelmiş  müceddid, müfessir, muhaddis, ulema  ve  velinin  anlayamadığını !! iddia  edip ortaya  bambaşka  fikirler  atarken, kimisi  ise  doğrudan nakillerin inkarcısı  olup çağa uygun, çağdaş fetvalar  ve düşünceler çıkarıyorlar  ortaya.. Bu ikinci  zihniyetin  fikirlerini  nefsine  ve  keyfine yenilenlerden  başkası Kabul edip  peşinden sürüklenmiyor.. Ancak o  kadar  fazla  batıl fikir  dolaşıyorki  ortalıkta,  birinden kurtulanın  diğeri  tutulmaması  adeta  mucize  gerektiriyor..Bunu  anlamak, çevresindeki  insanlarla çok uzun  olmasına da  gerek  olmaksızın, bir  islami mevzu üzerine  sohbet  edenler için zor olmayacaktır..

İşte  bir  devrin en  büyük  reformist  hareketi  olup, alakalı alakasız  herkes  tarafından  dillendirilen bir  mevzuya  değineceğiz ki bu “Türkçe Kur’an okuyup, namaz  gidibi  ibadetlerin  türkçe yapılabilecği”hezeyanıdır..Meselenin  bizi ilgilendiren kısmı açısından tarihi  gelişimine  ve  cevaplarına değineceğiz..

 

a -Ziya  Gökalp ve  Reformist Zihniyeti
Ziya Gökalp’ın asıl  adı Mehmet Ziya‘dır. Ziya Gökalp Diyarbakırda  doğdu  ve  İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Diyarbakır Subesi’ni  kurdu..  Kendisi  laikliğin en  büyük  savunucularından  olup, onun  fikir yapısına  gore  Müftü yerinde  oturacak ve  devlet işlerine  karışmayacaktı.(1) Milliyetçiliği  dinden  üstün  görür nerede  milleyetçiliğin dine  karşı  ezici  üstünlüğü  varsa  orayı türkün asıl  vatanı  olarak  telakki  ederdi.Ziya Gökalp 1918 yılında yazdığı  Vatan adlı şiirinde;

“Bir ülke ki, camiinde Türkçe Ezan okunur,
Köylü  anlar  manasını namazdaki duanın,
Bir ülkeki  mektebinde  türkçe Kur’an okunur,
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda’nın…
Ey türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın…”
satırlarına yer vermektedir..

“Sade  Türkçe ve Türkçülük cereyanının sahibi…Bunun sadece  Türkçede hizmeti  vardır.Benim neslim, anadilimizle yazanlar, o cereyana borçluyuz kendimizi.” (2)

…Yani  Reşit Paşa‘dan beri gelen İslam düşmanı hareketi, İslamın ruhunu anlayıp ona gore çürüğe çıkaracağı yerde  aksini yaptı. İslam düşmanlığında hepsinden ileri gitti.Fakat temelsizliğinide  anladı, İslam yerine Türkçülüğü getirmeye kalktı. … ..  İslamiyetin yaptığı muazzam fütühatın, ruhi ve maddi o muazzam hamlenin yerine, manevi bir unsur olarak ırkçılığı getirdi. “ (3)

Mustafa  Kemal’e  yazdığı “istida” adlı şiirinde  Abdulhamit Han’a kızılsultan deyip  Mustafa Kemal’den medet  istemesi  ayrıca  manidardır..  Eğer bu fikirler ilk defa islamın nurunun  söndürülmek  istendiği ve din adına  köklü değişikliklerin  yapılmasının arefesinde karşınıza çıkıyorsa, bu fikir sahibinin adı  Reformist olur…  Yani maksat  yenilik getirmek aslı bozmak..

Ziya Gökalp’in  gerek “türkçe ibadet ve  türkçülük”, gerekse  başka  batıl fikirleri  hakkında  yazılabilecek başka şeylerde  olmasına  rağmen  konumuzdan uzaklaşmamak ve bu bilgilerin onun fikri yapısı  hakkında  bilgi  vermeye yeterli  olduğunu  düşünerek burada  son veriyoruz.. Yazımız  başka  fikirler  ve  düşünceler ile  devam edecek inşaallah.
——————–
(1)   Sadık Albayrak – Devrimin Çakıl Taşları- İstanbul – 1971
(2)   Necip Fazıl Kısakürek – Sahte Kahramanlar – Mart 2010 sh – 77
(3)   Necip Fazıl Kısakürek – Sahte Kahramanlar –  Mart 2010 sh – 78

 

 

Tanyurd Hafi
Eylül 2011

Yazının İkinci Bölümü İçin Tıklayınız


Yorum Yok

Trackbacks/Pingbacks

  1. Türkçe İbadet ve Kur’an Projesi-3-İnanmış Azınlığın Darbesi | tanyurd Hafi - [...] önce  konu ile  ilgili iki  yazı  hazırlayıp  sizlere  sunmuştum.. Yazının birinci ve ikinci bölümlerinde Bu projenin  birer  parçası  olan  …
  2. Çağdaş Dünyada İslami Duruş – Dr.Ebubekir Sifil | Salih Kartal Kişisel Web - [...] Evvela “Türkçe Kur’an” ifadesinin sakıncasına deinmiş yazarımız.  Merhum Elmalılı‘nın bu konuya dair görüşünü [4] aktarmış. Sonrasında ise bu bozgunun tarihi …

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>