Saraydan Sürgüne – Afife Rezzemaza

Saraydan Sürgüne – Afife Rezzemaza

Evvela şunu ifade etmem gerek.  Bu kitabı okumakla birlikte, ilk defa  Osmanlı saraylı hanımlarından birinin hatırasını okumuş oldum.  İtiraf etmeliyim ki bu zamana kadar benzer hatıratlar okumadığım için müteessirim.

Afife Rezzemaza, Sultan Vahidettin Han‘ın üçüncü hanımı Müveddet Kadınefendi‘nin hizmetinde bulunan bir hanım. Hatırat bizim için sadece tarihi bir kaynak olmakla yetinmiyor, aynı zamanda, sürükleyici ve bizi yakından ilgilendiren bir hayat hikayesini sahneliyor. Açıkça söyleyebilirim ki, özellikle kitabın sonlarında, tarihi mevzuları bir kenara bırakıp, bir insan olmak hasebiyle, sadece Osmanlı Hanedanı’nda bulunmak suçundan mahkum olmuşların acıları sizi de kavrıyor.

Afife Hanım, Sultan Vahdettin‘in şehzadeliği döneminde Çengelköy Köşküne kabul ediliyor. Hikaye o gün başlıyor ve Sultan Vahdettin‘in menfaya çıkışını, San Remo’da çektiği sıkıntıları, vefatını ve hanendanın içinde bulunduğu acı vaziyeti, oradan sonra Mısır yıllarını ve ardından hikayenin en başına dönüşü, tekrar İstanbul’a kavuşmasını anlatıyor. İstanbul’a ailesinin yanına  gelmesi mutluluk için yeterli olmayan Afife Hanım, yalnızlığa yine mahkûm.

Hanedan’ın sürgün dönemini anlayabilmek, hanedan üyelerinin ne  sıkıntılar çektiğini kavrayabilmek ve şuanda  hanedanın bulunduğu duruma nasıl geldiğini idrak edebilmek için öncelikli bir değere sahip.

Kitabın başlarında kendi kendinize bu ne “kepazelik” diyecek, ortalarında hayretleriniz artacak, sonrlarında ise hüznünüzle başbaşa kalacağınız kanaatindeyim..

Salih Kartal -Mayıs 2013

 

 

Yorum Yok

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tabutuna Haciz Konulan Sultan | Salih Kartal Kişisel Web - [...] 2-  Saraydan Sürgüne – Afife Rezzemaza  [...]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>