Saray Hatıralarım – Safiye Ünüvar

Saray Hatıralarım – Safiye Ünüvar

salıhtel1714

Timaş yayınlarının “Hatırat Kitaplığı”ndan bir tarihi vesika mesabesinde eser daha..

Safiye Ünüvar Hanfendi, Sultan Mehmed Reşad döneminde saraya alınmış bir muallime. Şehzadelere ders vermek için saraya gitmiş bir hanfendi. Sarayda vazifeli bir akrabası vesilesiyle saraya gidiyor ve bütün saray kendisinden memnun.  Sultan Reşad‘dan iltifatlara mazhar oluyor. 

Kitabın gerek Sultan,  gerek kadınefendiler,  gerek hanımsultanlar, gerek şehzadelere dair bilgiler vermesinin yanısıra en önemli özelliği, dışarıdakilerin haberdar olmasının pekde mümkün olmadığı saray hayatına dair bilgiler veriyor olması.  Saray hayatında bürokrasi nasıldır, kılık kıyafeti kim neye göre seçer, ziyaretler nasıl yapılır, kim kime nasıl hitab eder,  hangi isimlerin vazifesi nedir, özel günlerin merasimleri nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir gibi belli başlı saray “adabı” bu kitaptan en ince ayrıntısına kadar verilmiş. 

Dizilerden, uydurma senaryolardan öğrenilen, “oryantalist kafalı” tarihten ne kadar uzak olduğumuzu göreceksiniz.

Sultan Reşad‘ı da tanıma adına  büyük kıymet arzeden kitap, tarihe gönül vermiş, Osmanlı hanedanını tanımak için (özellikle son yüzyılı) pek kıymetli bir eser.  Sultan Reşad‘ın ne derece dindar olduğunu ve şehzadelerinin de bu dindar vasıflarala donanmasına ne derece ehemmiyet verdiğini bu kitapla öğreneceksiniz..

Salih Kartal -20,08.2013

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>