Moderniteden armağan : Din Tasavvuru

Moderniteden armağan : Din Tasavvuru

Modernite hiç şüphesiz hayatın her alanında büyük bir etkiye sahipken inanç esaslarını es geçmiyor. Modern düşünce ve düşünürlerden din tasavvuru da nasibini alıyor.

Dinde ‘Nihai hedef’ in ‘eşitlik, adalet, refah toplum,  konfor, iç huzur… gibi içtimai ve bireysel düzenin sağlanması olduğu’ düşüncesi de şüphesiz modern zamanın bize “hediyesi”.

İlk bakışta masûm bir hâle bürünmüş bu fikrin başına “Nihai hedef” ibaresi geldiğinde Allah’ın rızası ve kullık bilincinin ortadan kalktığına dikkat etmek hayati önem arz ediyor. Öyleki ifadenin altını dolduran etkiler üzerine biraz kafa yorduğunuzda yaşamsal fark daha net görünüyor :

Madem nihai amaç bu düzenin sağlanması, o hâlde zaman değiştikçe bunun yöntemi de değişmelidir. Asr-ı saadet’te konulan kurallar o dönemi ve belkide yakın geleceğinin düzenini sağlamak için yeterli olsa da bu çağda olmayabilir. Dolayısıyla her dönemde yeni kurallar gelip gitmelidir.

Mesele bu boyuta geldiğinde durum tarihselcilik ile paralel bir hâl alıyor.

Modernitenin biz bu “fikrî armağanı” Kur’an’ın hükümlerinin evrensel olduğunu ve zamana göre değişmeyeceğini bir anda bir kenara itiyor ve her dönemde kendi doğrularını sunuyor.

Günümüz Hristiyanlık anlayışı ile de benzerlik gösteren ve “ahlâklı olmayı” bütün mesele olarak telakki eden bu fikir, yaratılış gayesini tamamen unutturmayı ihmâl etmiyor. Dikkat edilirse ifadeler bu şekilde hayata gelmese de  yansımaları “Kalbim temiz!”, “Allah biliyor”, “Kimin ne olduğu orada belli olur!” gibi amelden uzak, kurtuluşu kolay gösteren söylemlerin yaygınlığı görülecektir.

Sizce de modernitenin hediyesi iş görüyor mu?
Nelere ne derece dikkat etmemeiz gerektiği hakkında fikir veriyor mu?
Bu fikirler her haneye, her ortama kendini hissettirmeden girerken bizler ne yaptık ?
Bu fikirleri küçümsemeye devam edecekmiyiz ?
Daha da önemlisi, sinelerdeki hâkimiyetini arttırmadan def etmek için ne yapıyoruz/yapacağız?

Bu sorular üzerine kafa yormadan, gerekeni yapıyor/yapacak olmadan modernitenin kucağımıza bıraktığı “hediyelerin!” mahiyetini hakkıyla kavramamız mümkün değil.

Salih Kartal
Ocak 2014 – Ankara

 

Yorum Yok

Trackbacks/Pingbacks

  1. Moderniteden armağan: Din Tasavvuru | Marifet - […] Salih Kartal İktibas:04.12.2014 Kaynak […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>