M.Zahit Kotku – M. Esad Coşan

M.Zahit Kotku – M. Esad Coşan


Cumhuriyet dönemi büyük velilerinden. Ummü Gülsüm camiiindeki vazifesinin ardından, görevine Iskender Paşa  camiinde devam eden, burayı Iskenderpaşa Tekkesi haline getiren, Gümüşhanevi dergahından bir Mursidi-i Kamil. Talebesi, damadı ve halefi olan Merhum Mahmud Esad Cosan Hocaefendi nin ağzından bu büyük velinin hayatı.

Mahmud Esad Cosan Hocaefendi, çeşitli vesilelerle, ceşitli yerlerde, hocası, murşidi ve kayınpederi olan, Mehmet Zahid Kotku Hz’lerini anlatmış. Bu konuşmalar kitap haline getirilince ortaya bu eser çıkıyor. İskender Paşa cemaatinin şimdiki hizmet merkezi olan Server Iletişim tarafindan çıkarılan eser, M. Zahit Kotku Hz’lerinin hayat hikayesini anlatırken, tamamı yaşanmış, şahid olunmuş, yahud bizzat sahibinden dinlenmiş olaylar zikrediliyor. Talebesi, halefi ve damadı olması hasebiyle, uzun vakitleri beraber gecirdigi Esad Coşan hocaefendinin bilinen akıcı uslubuyla kağıda dökülmüş.

Kitap, asıl gayesi M.Zahit Efendiyi anlatmak olsa da, Esad Coşan Hocaefendi’nin de cok defa tekrar ettigi gibi, tasavvufun hak oldugunu, bir yasam biçimi oldugunu, ezbere reddetmekle yok olunmayacagini anlatma gayesinide beraberinde taşıyor. Bununla ilgili çesitli ilmi delilleride barındırıyor. Bir Profosör olarak Esad Coşan Hocaefendi’nin bu meseleyi çevresine anlatmakda karşılastığı zorluklar, aldığı inkar tepkileri ve bunlara verdigi cevaplarin, yaşanmış olaylardan seçilmeside ayrıca, kitap icin onemli bi özellik..

Kitap icin belki söylenebilecek tek olumsuz durum, farklı konusmalarda aynı keramet ve nüktelerin tekrar anlatılması olabilir. Ancak, büyüklerin güzel hallerini ziyade benimseyebilmek icin faydalı olacağından, çokda üzerine durulacak bir olumsuzluk olmadığını söylemek isterim. Öyle ya bir sözde

ET-TEKRARU AHSEN,VELEV KANE YÜZ SEKSEN.

“Yüz seksen kerede olsa tekrar et, tekrar guzeldir” denilmektedir.

Netice olarak, yakın dönem islam büyüklerinden, pek mühim bir yere sahip, kıymetli izler bırakmış bir velinin hayatini ögrenebilmek için, en yakınından dinlemek icin, değerli bir kitap..

 

Saygılarımla
Salih Kartal
27.03.2013

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>