Kimlerdir davasının delisi olanlar..

Kimlerdir davasının delisi olanlar..

Söylediklerinle yaşantın tutarlı olmazsa, davana sadık olduğunu iddia etmen doğru olmaz. Eğer söylediklerinle yaşantın tutarlı ise ve sen gerçekten büyük bir davaya sahipsen, mutlaka deli olmalısın..

Deli olmayan müslümanlardan konuşur olduk.. Alemlerin Efendisi (sallallahualeyhivesellem:) ” Size deli denmedikçe gerçek manada iman etmiş olmazsınız” buyurmuşlar. Nasıl deli olunur ki gerçek manada  iman etmiş olursunuz ?

Deli adamın gözü, hiçbir şey görmez.Toplumun nerede olduğu umrunda değildir. Yada  milyonların neyle  ilgilendiği onu hiç ilgilendirmez. Çünkü o delidir  ve  onun düşündükleri farklıdır. O bildiğini yapar.. O inandığını yapar. Kime göre  neyin doğru olduğuna  bakmaksızın, inandığı, değişmez doğrusudur  ve  etrafındakilerin ne dediğinin, yapacağı işe engel olması açısından hiçbir ehemmiyeti yoktur..

Müslüman adam delidir.
Milyonlarca insan  her gece TV’leri açsa, diziyi kaçırıdğı gün yatağa üzüntü ile gidecek olsada, o bütün dizilerden habersiz yaşar..

Müslüman adam delidir.
Yüzbinlerce kişi aynı anda aynı yuvarlak meşini izliyor olsa, her biri aynı anda gol diye bağırıp, aynı anda sevinse-üzülse de, umrunda değildir müslümanın, dönüp bakmayacak kadar uzak yaşar futboldan.

Müslüman adam delidir.
Eğlence mekanlarını hınca hınç dolduran milyonlarca insana inat, evinde üçbeş kişilik arkadaş grubu, yada  ailesiyle  Kuran okuyan, İlmi kitaplar karıştıran, sohbeten eden insandır..

Müslüman adam delidir.
Takımı kurduğu gibi futbola koşan erkeklere, bir araya geldiğinde dedi kodu yapan kadınlara, şu yada bu geçici heves için dil döken insanlara inat, bir araya geldiğinde Allah’tan, Peygamberden, Kitaptan, Sunnetten konuşan insandır.

Müslüman adam delidir.
Gelen davetle birlikte gaflete koşan, günah bataklığına gitmek için can atan, ağzını pis edebiyattan arındıramayan onlarcasına  inat, Müezzinin sesini duyduğunda, Allah’ın davetine icabet için elindeki işi bırakan insandır..

Müslüman adam delidir.
O, inandığı davadan zerre taviz vermeyen, yılmayan, yıkılmayan, kınayanın kınamasından çekinmeyen, alay edenin alayını umursamayan, nefsinin oyunun gelmeyen adamdır.

Müslüman adam delidir.
Peygamberinin buyurduğunun evrensel olduğu bilen, şu yada bu zamanda değişmeyeceği gerçeğinin şuurunda  olan, buyrulanları olduğu gibi yaşama gayretini hiç yitirmeyen, yaşadıklarını yaşaması için tebliğ ve irşad  vazifesini ihmal etmeyen bir cihad  ruhuna  malik, her  fırsatta doğruyu anlatan insandır.

Müslüman adam delidir.
Bereketi, muhabbet, sevgiyi, kardeşliği, allahın için buğzetmeyi, paylaşmayı, fakirin halinden anlamayı, sevindirmeyi, sevmeyi bilen, kalp kırmayı, üzmeyi, kibirlenmeyi, nefsine uymayı, düşmanlığı, kin ve adaveti elinin tersiyle  iten adamdır.

Müslüman adam delidir.
Müslüman kadındır, deli olan müslüman adam.. Öylesine bir kadındır ki, davasına sadık olmayan onlarca erkekten daha erkektir o kadın. Öylesine aşk ve azim vardır ki, erkekten daha cesur olandır müslüman kadın. Öylesine azmeder ki elini attığı yeri değiştirmeyi başarır o deli kadın..

Toplum, teknoloji, sosyal hayat, fikirler nereye  giderse  gitsin, nizamın yegane sahibi olan Allah’ı unutmayan, O’nunla birlikteliği yakalayıp kendini her türlü müsbet ilimde geliştirecek kadar sadıktır davasına, gerisine aldırmayacak kadar delidir müslüman.

Deli olabilmek temennisi ile

Salih Kartal- 07.04.2012

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>