Kayı 1 – Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

Kayı 1 – Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

İşte size bir tarihçi yazar.

Tarihi, elindeki imkanlar dahilince, olduğu gibi anlatan tarhçilerden mahrumuz malesef.. Üç kuruş dünyalık için, doğru bildiklerinden vazgeçen, söylemekten çekinenlere inat hakikati haykıranlardan mahrumuz malesef..

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil‘i yine ağabeyime hediye edilen kitaplar sayesinde tanıdım. Yazar yüksek lisansının ardından, 1989’da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne geçmiş.. 1990 yılında doktora tezini vermiş, o tarihtan beride halen aynı üniversitede Öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ben okumaya başladığımda henüz üç cildi çıkmış olan Kayı seti Birincil Kaynaklardan Osmanlı Tarihi başlığına sahip.

Birinci cilde Ertuğrul’un Oçağı alt başlığına  sahip. Bu kitapta Osman Gazi‘den başlayarak Orhan Gazi, Murat Hüdavendigar, Yıldırım Bayezid ve  Sultan Çelebi Mehmed‘i anlatıyor.

Yazarın üslubu, tarih kitaplarına olan önyargıyı kıracak bir yapıya sahip. Özellikle ilk ciltte roman havasını yakaladığını zamanlar oluyor.

Yazarın yine tarih kitaplarında pek rastlamayacağınız özelliğinden biride mümkün olduğunda  her vakada,  o olayla ilgili bir beyit yazması.. Bu beyitleri toplayacak olsanız “Şiirlerle osmanlı tarihi”  adında kronolojik sıraya sahip bir yazı meydana getirebilirsiniz.

Kaynakçası oldukça sağlam olduğu için, anlattıkları konusunda aklınızda şüpheye yer bırakmayacak bu kitap tavsiyemdir.  Hele tarih okuma niyetinde olup alt yapısı olmadığı için çekinenlere büyük nimet..

————

Buda  yazarın arka kapak notu..

Devletleri devlet yapan unsur ve değerleri yazmak; padişahlarının veya devlet adamlarının düşünce yapısını, maksadını, ideallerini ve sevdalarını da belirtmektir tarih.

Yoksa tahta çıkış ve iniş tarihleri, fethedilen yerler, kaybedilen bölgeler gibi kuru ifadeler okuyucuya tarih zevki, tadı, şuuru ve sevgisi vermekten uzak kalacaktır.

Ayrıca tarih bir ibretler hazinesi, milletlerin hafızası, hâdiselerin ilmi, insanlığın romanı ise ondan istifade etmek en önemli husustur. Bu düşünceler içerisinde adaleti, şefkati, hoşgörüsü ve ihsanı ile kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti, cömertliği ve şecaati ile dosta güven, düşmana korku veren; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın altı asırdan fazla üç kıtada süren devlet serüvenini, bir tarih ziyafeti halinde bulacaksınız bu kitapta…

Kayı I – Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

—————

 Yazarın Fetih 1453 Filmi hakkında yazısını okumak için Tıklayınız..

————–

Salih Kartal – 26.02.2012

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>