Karşılıklı ‘Tevazu Timsali’ İlim Ehli : “Ebubekir Sifil ve İhsan Şenocak”

Karşılıklı ‘Tevazu Timsali’ İlim Ehli : “Ebubekir Sifil ve İhsan Şenocak”

Hasret olduğumuz,  mutlulukla parlayan gözler ile seyrettiğimiz sahneler şahit olduk bu gün..

Müslümanların bölünmüşlüğüne inat, birlik mesajının en âlâsı..
Birisi “Türkiye’nin en kıymetli metin yazarı”, diğeri “Klasik medreseyi müsbet fikri donanım ile birleştiren diyanet görevlisi!”

Bizim onlar için yaptığımız tanımlamalar mühim değil.Zira onların öyle sevenleri var ki her biri için farklı mânâlar ifade ediyor olabilir. Asıl mesele ise ‘Onlar’ın bibirine karşı tutumu. Son dönemlerde Ebubekir Sifil Hocaefendi ile teşriki mesaimiz oluyor elhamdülillah. Kendisi ile vakit geçirdikçe tanımaya, tanıdıkça sevmeye  devam ediyoruz. İlgi ve alakasıyla, çevresindekilere hürmetiyle gönlümüzdeki yeri hususi…

Gönlümüzde yer etmiş bir başka isim İhsan Şenocak Hocaefendi. Samsunda olması hasebiyle sadece telefon yolu ile iletişim kurmak nasip olmuş idi kendisi ile. Biricik sermayemiz olan Din-i Mübin-i İslamın hizmetkarlarını sevmek.  Kendilerini Samsun‘da ziyaret etmek niyetimiz vucud bulmasa da elhamdülillah İstanbul’da buluşturdu Mevla..

Buluşmanın şahsımız adına çok kıymetli bir yeri olsa da bundan daha çok sevindiren asıl buluşma Ebubekir Sifil Hocaefendi ile İhsan Şenocak Hocamızın buluşmasıydı..

Baştada söylediğim gibi müminlerin arasına fesat, ayrılık, adavet girdi gireli hasrettik bu buluşmalara.  Üstad Kadir Mısıroğlu‘nu çeşitli ortamlarda ziyaret edenleri gördükçe var olan sevincimiz çok daha  fazlasıyla yaşandı yeniden..

Daha birkaç gün önce Ebubekir Hoca‘ya İhsan Hoca ile ilgili verdiğim bir habere çok seviniyor. Mevzu ilerliyor ve Ebubekir Hoca‘nın şu sözleri aklımıza kazınıyor:

“İhsan Hoca güzel adamdır.. İhsan Hoca herşeyin en güzelini hak ediyor.”

Ne var bunda demeyin.. En son hangi hocaefendi bir başka hocaefendi için bu ifadeleri kullandı bir düşünün..

Aradan vakit geçiyor, İhsan Hocanın İstanbul‘a geleceği haberini alıyoruz. Bir buluşma ümidiyle yeni bir sevinç yaşıyoruz.. Ve elhamdülillah gerçekleşiyor..
Tarihi Sirkeci Garı’nda gerçekleşen 4. Türkiye Dergi Günleri vesilesiyle İhsan Şenocak Hocaefendi‘nin bir konuşma yaptığı ortama Ebubekir Hoca giriyor. İhsan Hoca gelenlerin Ebubekir Hoca ve çevresindekiler olduğunu ilk etapta anlamıyor. “Herhalde başka hocaefendiler konuşacaklar biz toparlayalım” derken, bir kenarda bulduğu yere oturan Ebubekir Hoca sesleniyor :
” Onlar konuşmaya değil, dinlemeye geldiler devam edin.”

İhsan Hoca gelenin Ebubekir Hoca olduğunu anlayınca “velhamdülillahirabbilaleminn….” diyerek sohbeti bitiriyor.. Ayağa kalkıyor Ebubekir Hoca’ya doğru ilerlerken;

“Türkiyenin en kuvvetli metin yazarlarından Ebubekir Hocamız” diye tanıtıyor dinleyenlere.

Kucaklaşıyor, selamlaşıyorlar. Ehli Sünnetin iki müdafii ‘bir’ oluyorlar.

1

İlgi ve alakanın yoğunluğu ile standları geziyor hocaefendiler..  Yusuf Kaplan ile karşılaşıyorlar, ayak üstü hasbihal..  Aradaki sohbetler. Birbirlerine  karşı tevazu ve iltifatlar..

2

“İfam’da sizin, Hüküm’de”
“Sizin bizim yok hocam.. Darulhikme’de bir İfam’da”

Kucaklaşmalar, selamlaşmalar..  Her bir ziyaretçi ile tek tek ilgilenen hocaefendiler..  Tevazular..  Boynu bükük tavırlar..
Cemaatle kılınan namaz..  Hususi  muhabbetler ve veda..

Başımızdan eksik etmesin mevla onları..
Bazıları uzaktan göründüğü gibi değildir. Tv’den izlendiği, semirnerlerden, derslerden dinlendiği gibi değil.
Bu hocaefendilerin durumu da farksız.. Lâkin tanıdıkça soğumuyorsunuz, sevginiz, hayranlığınız, saygınız artıyor..

Rabbimiz’den sayılarının ziyade olmasını temennisiyle..

Salih Kartal
27.10.2013

Bir Yorum

  1. İHSAN ŞENOCAK’IN TELEFON NUMARASINI VERİRİMİSİNİZ?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>