İslam Hukukunda Değişmenin Sınırı -E.Buğra Ekinci

İslam Hukukunda Değişmenin Sınırı -E.Buğra Ekinci

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci’nin okuduğum ilk kitabıydı. (Kendisi aynı zamanda “Ama Hangi Osmanlı” kitabınında yazarıdır. )

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi İslam Hukuku üzerine, fetvaların zamana göre değişmesindeki sınırı konu ediyor.  Şunu hemen söyleyeyim ; kitabı almak için incelediğim sırada kitabın adını “İslam Hukukunda Değişmenin Sırrı” olarak okumuştum. Yani Sınırı yerine Sırrı. Eğer kitabın adı yanlış okuduğum gibi olacak olsaydı da çok uygun olurdu. Değişmenin sırları ele alınmış. Bu bakımdan fıkıh okumaları yapacak olanların evvela bu kitabı incelemeleri, okumalar sırasında büyük kolaylık sağlayacak, fakihlerin daha kolay anlaşılması konusunda büyük bir fayda hasıl olacaktır. 

Kitap, hacmine bakıldığında beklenemeyecek derecede dolu içeriğe sahip. Evvela “Değişmenin Sahası Hakkında Görüşler” başlığı altında, adeta ehli sünnete muhalif görüşlere reddiye kaleme alınmış, bu görüşlerin başlıca özellikleri ve isimleri açıklanmış.  Bu sayede, İbn-i Teymiyye, Fazlurrahman, Abduh, Muhammed Hamidullah gibi isimlerin çeşitli mevzular üzerine fikirleri ve bunların Ehli sünnet dairesindeki karşılıklarına kısaca değinilmiş.

Daha sonra kitabın asıl konusuna geçilerek  “Örf ve Adet”  genel başlığı altında, örfün islam hukukunda ne demek olduğu, çeşitleri, örfün islam hukukunda delil olabilmesi için hangi hususiyetlere sahip olması gerektiği, mezheplerin örfe bakış açısı başlıklarıyla İslam Hukukuunda Örfün yeri anlatışmış.

Daha sonra ise tüm bu açıklamaların daha iyi anlaşılabilmesi adına örfe göre verilmiş fetvalara ve daha önce verilmiş fetvaların örflerin değişmesiyle nasıl değiştiğine dair örnekler sunulmuş.

Son olarak  güncel dönem fetvalarına yer verilmiş. Tüp bebek, borsa, kredi kartı mevzularına islam hukukunun bakış açısıyla açıklık getirilmiş.

İlgililerine faydalı olacağı kanaatiyle okunması acizane tavsiyemdir.

Yazarımızın kişisel web sayfası : http://ekrembugraekinci.com/

Ekleme :
Yazarın kendi sayfasında paylaşmış olduğu pdf formatı : http://www.ekrembugraekinci.com/pdfs/o_urf.pdf

Salih Kartal – 23.07.2013

 

5 Yorum

 1. Merhaba Salih Bey,

  Vakit harcayarak, okuduğunuz kitapların takdimini sitenize derc ettiğiniz için teşekkür ederim.

  Mezkur kitabı seneler evvel bendeniz de okumuştum. Yazınızın son kısmında Mecelle Şarihi Ali Haydar Efendi’ye atıfta bulundunuz. Bunun kaynağını lütfeder misiniz? Malum son devirde, Ali Haydar isminde birden fazla zat var.

  Ayrıca, malum olduğu üzere fetvalar, zaman ve zemin ekseninde mütaala edilmesi elzem olan, mühim kaynaklardandır.

  Ve’s-selâm,
  Serhat

  • Hakkınızı helal ediniz Serhat Bey..
   İnternete ulaşma imkanım olmadığından dolayı geç cevap veriyorum..
   Konuya dair Cübbeli Ahmet Hoca, Mahmut Ustaosmanoğlu Hazretleri’nin -ki kendisi Ali Haydar Efendi’nin talebesi ve halefidir- hatırasını anlatıyor. Hocaefendinin sakala dair konuşmalarını incelerseniz nakli mutlaka duyarsınız..

   Selametle..

   • Mecelle Şarihi Ali Haydar Efendi’nin sakala dair fetvasından bahsettiniz. Ancak cevabınızda ise Mahmud Efendi’nin hocasının Ali Haydar Efendi olduğunu zikrettiniz. Mecelle Şarihi Ali Haydar Efendi, Küçük Ali Haydar Efendi diye bilinir. 1903 senesinde vefat eden fıkıh usulu kitabıyla meşhur Ali Haydar Efendi ise Büyük Ali Haydar Efendi diye bilinir. Mahmud Efendi’nin hocası ise Ahıskalı Ali Haydar Efendi diye bilinir.

    Yazınızda galiba şahıslar karışmış.

    Ve’s-selâm,
    Serhat

    • Kusurumuzun münasip bir dil ile ifade edilmesinden, uyarılmaktan memnun olduk.. Allah razı olsun.. Hatayı düzeltiyoruz inşaallah..

 2. Yorum kısmı çalışmıyor galiba…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>