İmamlar Güneşi İman-ı Serahsî’nin “Mebsut” eserini yazışı

İmamlar Güneşi İman-ı Serahsî’nin “Mebsut” eserini yazışı

Bugün Rus-İran hududunda ( İran’ın Razavi Horasan Eyaleti) bulunan bir şehir olan “Serahs Şehri“nde hicretin dörtyüzüncü yılında doğmuş olan bu büyük alime doğduğu şehre nipetle “İmam-ı Serahsi” denilmiştir.Buna sonradan “Şemsü’-eimme” yani İmamlar Güneşi lakabı ilave olunmuştur. Karahanlılar  devrinde (840-1212) yaşamış ve tam on beş yıl hapis yattıktan sonra 83 yaşında  vefat  etmiştir.

Hapis  hayatında Mebsut  adlı  eserin yazılşını Prof.Dr. Muhammed Hamidullah şöyle  anlatıyor.

” …Biyografi müellifleri bu hapishanenin derin bir kör kuyu  olduğu konusunda hemfikirdirler. Serahsi‘nin hükümetle zıtlaşması için maddi veya şahsi hiçbir sebep yoktu. O sadece ilahi hukuku (şeriatı Allah‘ın emirlerini) anlatıyor ve bir hükümdarın hoşuna gitsin gitmesin bunların değişmeyeceğini söylüyordu.Dindar alim hapishanede hiç sesini çıkarmıyordu; durumuna sabr, tahammül ve  Allah‘a tevekkül ile karşı koyuyordu. Gündüleri oruç tutuyor, geceleride  geç vakitlere  kadar nafile namaz kılıyordu.Bu durum hapishane  görevlilerini o  kadar müteessir ediyordu ki, Serahsi’ye birtakım ilmi çalışmalar yapması hususunda ricada bulunuyorlar. O da bunu memnuniyetle kabul etti.Ancak kuyuda  kitapları yoktu. Ona  gösterilen yegane kolaylık, talebelerinin kuyunun başına oturmaları (ve muhtemelen bir metin okumaları izni ) idi.Serahsi kuyunun dibinden onlara okudukları metnin şerhini yazdırıyordu.

Böylece “Mebsut” isimli dıkıh kitabını yazdırdı ki, bu eser bu gün mırıda 7.000 sayfa ve 20 cilt tutan büyük formalar halince basılmış bulunuyor. (Bu değerli eseri latinize bir  nüshası “gaye vakfı” tarafınfan istanbul’da 2009’da basılmıştır)

 

Eseri Türkçeye  tercüme  çalışmaları Cevat Akşit Hocaefendi  tarfından yapılıp tamamlanmıiş ve 31 cilt  halinde  basılmıştır.

Tanıtım videosu..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>