Hırslı olmak güzel bir huydur !

Hırslı olmak güzel bir huydur !

Bize hep kötülediler hırslı olmayı, “hırslı adam bozuk adamdır” sandık.. Hırsı kullanmayı bilmeyenler yüzünden  hırs  mahkûm oldu. Kıymetli sözlerde, belki Hadis-i Şeriflerde  bildirilen hırsın dünyayı anlattığı göz ardı edildi..

Hırs deyince aklımıza kötülük gelir oldu. Hırsla güzelliği birleştirmemize izin vermediler. “Kötü bir huydur, aman Allah korusun” diye genellediler bu duyguyu.  Ama unuttular “Hayırda yarışın” diyen Efendiler Efendisini (sallallahualeyhivesellem)

Hırs dünya için olursa kötüdür. Dünyaya hırsla bağlanırsan ahireti unutursun, hüsran olur ebedî yurdun.

Hırs zenginlik için olursa kötüdür. Zengin olacağım diye çabalarken, unutursun hayrı, sadakayı, zekatı. Mahvedersin öteki dünyayı.

Hırs iktidarlık için olursa kötüdür. Zirve için binbir türlü gayri meşru ve gayri ahlakî işlere girersin. Yakarsın, kırarsın, üzersin, hem dünyanı hem ahiretini mahvedersin.

Hırs hayır için olursa güzeldir. Hayrı yaymak için olursa muhteşemdir. Fazilet için olursa değerlenir. Allahın dinini yaymak için hırslı olanlara kim ne diyebilir.

Hz Ebubekir (radiallahuanh)‘dan önce kimse selam veremezdi. “Aranıza ağaç girse tekrar birleşince selam veriniz” buyuranın, ne güzel bir takipçisiydi. Yolda giderken daha  yanına  varmadan birini görse, hemen seslenir “Esselamu Aleykum Ya falanca” derdi. Bu onun fazileti, bu onun  hayra  olan hırsı değilde neydi ?

Müslüman, gerçek bir müslüman gibi yaşarsa eğer, hırsı onun meziyeti olur. Kutlu ecdadın,  büyük sultanları, Fatih‘ler, Yavuz‘lar, Kanuni‘ler hırsla dolu birer mü’mindiler. Fetih üstüne, fethe yürüdürler. “Ya İstanbul Beni Alır, Ya Ben İstanbulu” diyen Fatih Sultan Mehmed Han‘ın bu sözü, hırsın en mükemmel ifadesi değil midir ?  Mısır’ı fetih için yürüyen Yavuz Sultan Selim, Rodos’un Fatihi Kanuni Sultan Süleyman onca mesafe uzaklara dünya hırsı için gitmediklerine  göre, onların bu hırsları meziyet değil midir? Fazilet değilde nedir?

Alemlerin Efendisi‘ne (sallallahualeyhivesellem) ev sahipliği etmiş büyük sahabi Eba Eyyub El-Ensari Hazretleri‘ni 90’a yakın yaşında Medine’den İstanbul’a, getiren o davanın adı İla-yı Kelimetullah olduğu kadar, İslamı muzaffer kılma hırsı değil midir? Bunlar aynı şeydir.

Netice  olarak, bizi kandırmasınlar. Müslüman hırslıdır. Davası için aşk ile  çalışır, gayret eder, yorulmaz.. Onun varlık sebebi dinidir, dini için ölümüne  çalışmak hırstır.. Bize bu hırsı kötüleyenler, gayretimizi  elimizden almak isteyenlerdir !

Hırsınız sizi büyütür, hırsınız  sizi kocaman gösterir size, eşsiz bir kuvvet  zannedersiniz  kendinizi. Ne zamanki Allah’ı hatırlarsınız, o zaman aslında ne olduğunuzun farkına varırsınız. Eğer bunu başarabilirseniz zarar veremez size. Bir Fransız yazar “Hırs deyip geçmeyin; bu dünyada büyük olarak ne yapılırsa onun sayesinde yapılır.” demiş. Bu büyüklüğü dünya için değil de, ahireti için kullananlar, ne büyük işler yaparlar, kendileri ne büyük insandırlar..

Hırsımız gözümü kör edip yanlışa sürüklenmedikçe, gayretimizin amacını saptırmadıkça, Hakka kul olmayı unutup, batıla  esir  olmadıkça, bizimle beraber bir kalkandır, yıldırmak isteyenlere karşı bir settir, duvardır.

Hırs kötüdür, eğer Hak için kullanırsan, eşssiz bir silah olur.

Allah dini için gayret edenlerin yardımcısıdır.

Fi Emanillah.

Salih Kartal – 15,02,2012

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>