Dikkat Sahaf Var..

Dikkat Sahaf Var..

Eski kitaplara olan muhabbetim her geçen gün artıyor.  Nedendir  bilmiyorum ama beyaz  sayfalara, kuşe kağıtlara  ısınamadım. Onlardan kitap okumak zor  oluyor. Beyaz  kağıtlar  gözü  tez zamanda  yoruyor. Bunun için hafif, eski, sapsarı saman kağıtları tercihimdir.  Aynı kitabın iki baskısı  olsa eski olanı almayı tercih ederim.

Sahaflar bu açıdan çok güzel.. Sahaftan kastım ikinci el kitap alıp-satan dükkanlar, dükkan sahipleri. Her tür  kitap bulabileceğiniz, yeni baskı kitapçılarda  gördüğünüz kitapların, ilk  baskılarını bulabileceğiniz  dükkanlar.  Açtığınızda  tarih  kokusunu  alabileceğiniz, eğer  sahibi iki satır  bişey yazmışsa, onun yazıldığı günlere  gidebileceğiniz kitapları satan dükkanlar. Mesela  geçtiğimiz günlerde yine bir  sahafta, ufacık, cep  kitabı boyunda  bir  kitap aldı eline  dükkan sahibi.  Kapağını açtı  ve  kapağın hemen  arkasında  yazan yazıya  bakarak, “bunları okumayı çok seviyorum” dedi. Birkaç satırlık yazı şöyle  başlıyordu;

“Candan öte can kardeşime”

——

Eskiden kitaplar %100 ticaret için yapılmadığın dolayı olsa  gerek, en sağlam şekilde  hazırlanıyordu. 1950-60 baskı kitapları  elinize  aldığınızda, birkaç kez okumaya  dayanmadan yırtılan kitaplardan ne kadar  farklı olduğunu anlıyorsunuz.

Hele  birkaç gün önce bir sahafta, yeni getirdiği  kitapları görünce şaşırmadan edemedim. Ceylan derisi kitaplar  bilmem kaç yüz yıllık.. Dışları  eskimiş rengi yer yer değişmiş, ama yırtılmamış.. İçi darmadağın olmuştur diye  düşündüm ama  içini açtığımda şimdiki kitaplardan daha ziyade bir “oku beni” deyişi olduğunu söylemeden edemeyeceğim..

—-

Bir avatajı daha var bu kitapçıların..  Sevdiğiniz, takımını evinizde  barındırdığınız, birçok kitabını  okuduğunuz, yazar  olarak  sahiplendiğiniz  insanların bu günlere  nasıl geldiğini gösterircesine  ilk baskı kitaplarını da, yeni kitaplarının yanına  koyma  fırsatı buluyorsunuz..

Örneğin  Necip Fazıl Kısakürek‘in Çöle İnen Nur adlı kitabı ilk basıldığında  “O Kİ O YÜZDEN VARIZ” adıyla basılmış..

Ben Kadir Mısıroğlu kitaplarından Macar İhtilali ve Yunan Mezalimi kitaplarını alma fırsatı buldum.. 1968 ve 1972 baskı kitaplar. Kütüphanemdeki  yerlerini aldılar ve mutluyum :)

He değinmeden geçmek olmaz.  Kitapların bir çoğunu çok ucuza  alabilmekde mümkün. Örneğin Ali Fikri Yavuz ilmihalini 10 liraya, Nimeti İslam‘ı 7 liraya, 4 cilt Multeka Tercemesi‘ni 20 liraya, sıfırını 40-50 tl’ye alacağınız birçok ürünü eğer kolleksiyon eseri olmamışsa 15-20 lira  arasında  alabilirsiniz..

Benden tavsiye..  Bir  sahaf görürseniz  mutlaka uğrayın.. Gerek ortamı, gerek kitapları ve gerekse birçok sahaf için geçerli olan tatlı muhabbetlerinden istifade  edeceğinizi umuyorum..

 

Kalın sağlıcakla…

Salih Kartal -24-04-2012

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>