Çocuğum Neden Erken Uyumak İstemiyor?

Çocuğum Neden Erken Uyumak İstemiyor?

Bütün hamdler “uykunuzu dinlenme (vasıtası) yaptık, geceyi de (sizi örten) bir elbise yaptık”(Nebe Suresi) buyuran ALLAHü Teala’ya mahsustur.
Salat ve Selam ise “her çocuk İslam fıtratı üzere doğar, sonra annesi babası onu Yahudi ve ya Hıristiyan yapar” buyuran, çocuklara muamelesi en güzel olan Peygamber Efendimiz a.s.v. ‘ın, kıymetli ailesinin ve kıymetli ashabının üzerine olsun..
Ve yine salat ve selam “saat on yatağa kon, saat üç yataktan uç”buyuran, Yüzyılımızın Müceddidi Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi Hazretlerinin de üzerine olsun…

Hamd, Salat ve Selam’dan sonra…

Hepimizin malumu olduğu veçhile, çocuklarımızın erken uyuması gerekmektedir .Bunun kıymeti her geçen gün anlaşılıyor ve kıymeti fark edenler tarafından bunun için özel kampanyalar düzenleniyor, tv’ler de çocuklara yatmaları gereken saat geldiğinde bir hatırlatma yapılacak kadar önemseniyor…

İnsanların ekserisinin “uykusu geldiği halde!” çocuğunu uyutmada zorlanıyor olmasının sebebi; kendilerinin de o saatte onla beraber uyumuyor olmasıdır. Zira çocuk yaşayacağı heyecanı kaçırmaktan korkar.

Evet başta da söylediğimiz gibi, çocuklar İslam fıtratı üzere doğar ve onu anne babası değiştirir…

Eğer yeni doğan çocukları dikkatle takip ederseniz;fırtatı gereği erken uyur, geceleri tamda teheccüt vakitlerinde, seher vakitlerinde yada sabah namazı vaktinde kalkar ve ağlarlar. Gündüzleri ise kerahat vakitlerinde uyumak istemezler.
Eğer anne baba çocuğu bu saatlerde sürekli uyutmaya çalışırsa, bu, o çocukta alışkanlık yapar ve artık o vakitlerde uyumaya başlar.

Ayrıca çocuk, diğer alışkanlıkları gibi uykusunu da anne babasından gördükleri ile şekillendirir! Anne gece uyuyor, kerahatta uyuyorsa, o’da uyur. Hele ki erken yatma meselesi en can alıcı nokta olsa gerek ki; anne erken uyumayınca çocukta uyumak istemiyor.
Çünkü “sen dili değil, ben dili” diğer bir ifade ile “kal dili değil, hal dili” işliyor…

Çocuk düşünüyor; “annem babam beni uyutup kendileri oturacak, belki güzel muhabbetler edecekler, belki beraber tv önünde çerez yiyip “kendilerince” hoş vakitler geçirecekler. Hem uyumak çok gerekli olsaydı, onlarda uyurdu!”

Uyutularak bunlardan mahrum bırakıldığını düşünen çocuk; kendini arka plana atılmış, ezik ve sevilmiyor hissedecek…
Ve özgüvenini kaybedecek. Ailesi ile yatan çocuklara nazaran daha fazla objeye de bağımlılığı olabilir… konuyla ilgili yapılen araştırmalarda bunu gösteriyor..

İleride bu çocuk öz güveni olmadığından bir işte ön ayak olmaktan çekinebiliyor ve kaliteli işler başaramayabiliyor.
Ya da kendine öz güveni olmayan çocuk ileride marka bağımlısı olarak karşımıza çıkabiliyor ki, bu bir çok ailenin sorunu olmuş durumda. Kendini marka ile ifade edebileceğini zannediyor çocuk.

Çocuk doktoru William Sears “geçtiğimiz 30 yıl boyunca aileleri ile birlikte uyuyan çocukları araştırdık ve bu çocuklar kendilerini psikolojik olarak daha iyi geliştiriyorlar” diye belirtiyor.

Çocuğun bedeni ile ruhunun, psikolojisinin gelişimi bir olmalı…
Beden sağlığı için erken uyuttuğumuz çoğumuza farkında olmadan zarar veriyoruz.
Eğer ki anne yada babanın çok önemli işleri var ise, çocuğu ile saat 10 da yada 9 da uyuduktan bir saat sonra kalkıp işlerini görebilirler. Hem çocuğu ile uyumuş olacak, hem de 12 den sonraki iki saatlik uykuya denk gelen bir saatlik sağlıklı uykuyu 12 den önce almış olacak.

Üstelik erken uyumak sadece çocuğumuz için değil, kendi beden ve ruh sağlığımız içinde olmalı.
Bir sonraki yazımızda erken uyuyup erken kalkmanın, bir Müslüman için fayda ve zararları üzerine konuşacağız İnşeAllah…

Bir sonraki yazımızda İnşeAllah nasipse cevabını bulacağımız bazı ana başlıklar;
-Uykuda tavuğa mı benzemeli, baykuşa mı?
-Neden koyunlar sürü halinde de, köpekler tek tek?
-Erken uyumanın bedene yararı nedir?
-Erken uyumanın ruhuma ne gibi yararı vardır?
-Bu konuda Peygamber Efendimiz ve ALLAH dostları ne buyuruyor?
-Tıpta tavsiyeler nedir?
-eEken uykum gelmiyorsa ne yapmalıyım?
-Sahabe yatsıdan dönerken daha yolda düğmelerini açmasının sebebi sadece teheccüt müydü?

..

F.S.AKKOYUN  23.04.2012

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>