Cehaletin Böylesi !!

Cehaletin Böylesi !!

Bir tavsiye üzerine Dr.Ebubekir Sifil Hoca‘nın Tvnet’te Hilal Kaplan Hanımefendi‘nin programında İhsan Eliaçık ile yaptığı programı izledim.  İzlemek için dişimi sıkmadım desem yalan olur !  Buraya tekrar gelmeden önce ;

Dr. Ebubekir Sifil Hoca, ilmini en güzel şekilde aktarmayı bilen biri  olduğunu söylemem gerekli. Üzerine konuştuğu konuda  mutlaka derinlemesine bir bilgiye sahip olan Sifil, yıllardan beri gerek çeşitli yayın organlarında, gerek gazete yazılarında ehli sünnet dışı akımlara reddiye  yapmaktan hiç geri durmamış. Allah razı olsun. İşini polemiğe girmeden yapmayı beceren Ebubekir Sifil Hoca, yanlışları çok güzel noktalardan yakalam konusunda çok mahir bir kişilik. Bu zamana  kadar Mustafa İslamoğlu‘dan Esede, İbni Teymiyye’den reformistlere, Selefilerden, Modernistlere, Yaşar Nuri Öztürk, Fazlurrahman, Tarihselci (ne demekse artık!) bakış açısı ile dini değerlendirmeler yapanlara karşı reddiyler kaleme almış, kitaplar vucuda getirmiş bir Ehli Sünnet Müdafii..

İzlediğim programda ise ne olduğu belli olmayan, gerek Kurani hükümlere, gerek içtihadlara tarihselci bir yaklaşım sergileyerek, birçok mevzuda hükümlerinin kalktığını ileri süren İhsan Eliaçık ile seviyeli bir program geçirmiş Ebubekir Sifil Hoca.

İzlemek için dişimi sıktım derken, Sifil Hoca gibi ilmine hakim ve yerinde kullanan birinin karşısında, cehaletinden iki kelimeyi bir araya  getirip itiraz dahi etmekten aciz birinin olmasının sıkıcılığını vurgulamaktı niyetim.

Namaz ve oruç gibi ibadetlerin devamına itiraz etmeyen, fakat kısas, çok evlilik, had cezaları gibi meselerde itirazı olan  Eliaçık‘a  ” Kutibe aleykumussiyam ( Üzerinize oruç yazıldı-farz kılındı) ile Kutibe aleykumul kısas ( üzerinize kısas yazıldı) ayetlerinin hükümünü neye göre ayırıyorsunuz ?” diye soran Sifil hoca karşısında cevapsız kalışı buna bir örnektir.

Hz. Ömer‘in, (Radiallahuanh) müellefe-i kulub  (kalpleri islama ısındırılması için kendilerine Allah Rasulü (sallallahualeyhıvesellem) zamanında zekat verilmeye başlanan bir kısım kimseler) denen kişilerden, birkaçına  alışkanlık edinir oldukları için Hz Ebubekir (radiallahuanh)‘ın halifelik döneminde içtihaden zekat payı verilmesini kaldırması meselesini kendine delil ittihaz ederek, şimdi birtakım kimselerin içtihad edip !  bazı hükümleri zamanın değişmesi nedeniyle değiştirmenin gerekli olduğunu savunurken  sert kayaya çarpmış, Ebubekir Sifil Hoca‘nın doktora tezi olan bu meselede de umduğunu alamamış, (yanlış bildiğini öğrenmiş !) olması ayrı bir örnektir.

Çok evlilik meselesinde de geçmiş müctehidlerin reylerini unutup, kendi başlarına bu devirde içtihad yapabileceklerini düşünen bu insanlar, (onlarda yorum yaptılar, bizde yorum yapabiliriz  görüşündedirler) birbirini izah eden diğer ayet ve hadisleri göz ardı ettikleri için yine boşa kürek sallamışlardır..

Konu hakkında  burada  kısaca  bilgi vermek niyetinde  olduğum için programın tamamını yazıya dökmenin anlamsızlığının farkındayım.  Kadın resmini, sesini, videosunu sahibi olduğum platformlarda barındırmama hassasiyetimden dolayı videoyu buraya eklemiyorum.. Dileyenler  zaten bulabilirler..

————-

Bakın bu yazı için resim aradığım sırada  karşılaştığım manşette  neler  var  neler..

Bu yazıyı okumak için  Tıklayınız..

 

Ehli sünnetin yıkılmaz kalelerine  selam olsun..

İlim ehli olmayı bırakın, düşünmekten  aciz  insanların yorumlarına ve onlara  uyanlara  yazıklar olsun..   Rabbim ıslah eylesin..

 

Salih kartal – 15.05.2012

 

 

Bir Yorum

  1. Salih Kartal, kimsin bilmiyorum ama senin için bir doktora görünmenin zamanı çoktan gelmiş.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>