Cahil ama çağdaş..

Cahil ama çağdaş..

cahil ama çağdaş

Bir çağdaş (!) düşünün.. Modern yaşam tarzına sahip.. Kendisi bir öğretmen..
Mübarek ramazan ayında sınıfa kahvesini alıp gelen, günde bu şekilde 2-3 bardak su, çay ya da kayveyi öğrencilerinin önünde tüketen.

Tattığı farklı bir yiyecek sorulduğunda “Alkollü içecekler tükettikten sonra domuz eti yediğini…” söyleyen düşüncesiz bir zihniyet.

Öğrencilerden birisi tanıtma yazısında muhafazakar olduğunu çekinmeden ifade edince gülen ve uygun bir konu geldiğinde:

“Muhafazakar insan, düşünceni biraz genişlet, olaylara dar bakma.” diye gönderm yapan cahil bir kafa yapısı.

Kendinisine “Muhafazakarım diyen birine neden böyle bir yakıştırma yaptınız.” dendiğinde:

“Muhafazakar demek sığ düşünen, geniş bakamayan demektir.” der.

“Ne alakası var efendim. Muhfazakar demenin sizin ifadenizle uzaktan yakından alaksı yoktur. O sizin zihniyetinizin uydurmasıdır. Adı üzerinde muhafazakâr ‘muhafaza eden’ demektir ve onlar muhafaza etmesi gerkenleri muhafaza ederler.” cevabının ardından aynı şeyi diretmeye devam etsede iş işten geçmiştir. Bu cevap onun için yeterlidir ve boğulan insanın çırpınmasıyla dahada batması mesabesinde boş ifadelerden öte bir ses veremezler..

Böyle birini hayal edince, çekinmeyin sakın. Okumuş öğretmen olmuşluğuna aldanmayın.. Cahilin alâsıdır bu zihniyet. Düşüncelerinizi açıklmaktan çekinmeyin, tıpkı onların çekinmediği gibi. Sizin aleyhinizde kullanacakları özellikler hakkında zerre fikirleri yoktur, siz onlardan daha falza biliyorsunuz. Biliyorsunuz deyince de herkes kendini bir zannetmesin.. Okumak, öğrenmek, inancına güvenmek ilk şarttır..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>