Aşkı bilmeyenlerden Aşk’a dair

Aşkı bilmeyenlerden Aşk’a dair

Aşka  dair” diye başlayan onlarca yazı  vardır muhtemelen. Ya da başlığı  “Aşka Dair” olan. Yetmedi “Aşka Dair” yazılan kitaplar sarmış olabilir her tarafımızı. Asıl meseleyse  bunların  gerçekten  aşkı anlatıp anlatamadığı. Peki ya ne olacak “Aşkanlatılmaz/anlatılamaz” lafı !!

Yoksa yalan mı ?

Bir deneme yazısında okumuştum, Elif Şafak kitabında Aşka kural koymuş diye. “Aşkın kurallarıdır” diye  sıralamış  bilmem kaçtane. Sonra bu kitap satılmaktan yorulmamış, rekor kırmış..

Acı bir durum vallahi!

Kitabın kendisi değilde hakkında yazılanları okuyunca bile yürek burkuluyor.

Bu kitapları kim okuyor?

Aşkı en bayağı kız-erkek ilişkisi sananlar mı?

Aşk deyince aklına dizilerdeki ihanetten başkası gelmeyenler mi?

Aşk ile yatağı biribirinden ayıramayan zavallılar mı?

Mevlana’yı tanımayıp, Şems’in Mevlana için ne demek olduğunu bilmeyenler mi ?

Aşk’ı iki güzel söze tav olup, gözlerde kaybolmak zannedenler mi ?

Umarım yanlız bu kategoridekiler okumuştur böyle  kitapları. Aşkı yaşamak isteyen bilmeli ki Aşk  karşılık istemez, ne  zaman gelir bilinmez, kim için olur anlaşılmaz, sonu nereye  gider kestirilemez, ihanete asla meyledemez, fedakarlıktan sıkılmaz, acı çekmeden yapamaz.

Kavuşmak şart değildir Aşkta. “Leyla leyla diye Mevlayı buldum” diyen Mecnun’a ne dersin sonra?

Bedenle alakası yoktur Aşkın, somut dünya ilgilendirmez onu. Güzelliğe vurulmakmıdır ki kavuşmak şart olsun. Şems ile Mevlana’nın Aşkını nereye koyacaksın eğer güzelliğe hayran olmaksa?

—-

Aşk sebeptir sadece, aşk yaşamaya vesile. 

Aşk nasip işidir. Aşk bağlanmaktır belkide sebepsiz yere.  “Bunun için” seveceğim seni diyemezsin. Önce  seversin, sonra öğrenirsin belkide.

Aşık olacağını bilemezsin önceden, aşık olduktan sonra  farkedersin, Aşkın için çalışırken, çırpınırken, yanarken anlarsın..

Aşk, karıncanın İbrahim’in (a.s) ateşine su taşıması gibidir… Söndüremeyeceğini bile bile…

Aşk senin istediğin zaman gelmez, sen istediğin zaman kaçamazsın Aşk olmaktan. Senin istediğin kadar değildir; Kaderdir Aşk.

—-

Aşık olunca  bahar  gelir bedene, aşık olunca yavaş yavaş canlanır beden. Heyacan gelir, mutluluk başlar, istemeden dinamik olursun, çırpınırsın enerjinin nereden geldiğini bilmeden. Gülücükler saçarsın etrafa kimseye cimrilik etmeden.

Aşık olunca karlar altında kalır yüreğin, oradan yanardağa geçer belkide.. Bir donarsın, bir yanarsın, acı çekersin, kıvranırsın. Istırabında kavrulur aşkın yuvası kalbin. Göyazşı dökersin, esen rüzgarla savrulursun, katlanılmaz ızdıraplarla mağdur olursun ama memnun kalırsın. Çünkü sen Aşık’sın.

Anlatılmaz  dediğim  Aşkı  anlatmaya  çalıştığımı  sanmayın, sadece  anatılanlar  Aşk değil demektir niyetim. Aşk’ı Aşkı bilmeyenlerden  dinlemeyin. Aşık olmuşların, aşkın çilesini çekmişlerin sesine kulak verin.

Aşk parçalanacağını bildiğin halde sevdiğinin ismini sayıklayarak düşmektir yedinci kat semadan.

Önce  Mevla’ya, sonra Mevla’nın “sevdim” dediklerine  aşık olup, onlardan gayrisine meylettirecek aşklardan uzak durabilmek temennisiyye.

 

Salih Kartal

14.12.2011

9 Yorum

 1. Kesinlikle okunması gereken çok hoş bir yazı. Herkesin okumasını tavsiye ederım.. Eline yüreğine sağlık Salih kardeşim.

  • eyvallah güzel kardeşim, okuyan gözlerine sağlık..

 2. Muazzam olmuş ya çok güzel Allah Razı olsun Güzel Yüregine Sağlık….

 3. Cidden güzel ama aşık olmayandan aşkı dinlemeyin yazdığınız halde,, aşık olmadığınızı iddia ederek, kendinizden aşkı dinlettiniz :D birde aşık değilim demişsiniz ama aşk olunca şöyle olur böyle olur vs diye ikide paragrafınız olmuş :) eleştiri yazarı geliştirir biliyorsunuz salih kardeşim ;)

  eleştiriden sonra; yüreğinize sağlık diyorum,, bazı kısımlarında kendimi buldum, güzeldi,, teşekkürler…

  • Bu eleştrilerin geleceğini bilerek yazdım doğrusu, aşık olmayandan aşk dinlenmezde benden neden dinliyorsunuz sorusunun cevabınıda verdim aslında.. Aşık değilim ama aşkı anlatanlarında gerçekten aşkı anlatmadığını biliyorum, ve onların anlattığı değildir aşk dedim..

   Bir gün aşık olursam yeniden yazarım aşkı ve o zaman fark edersiniz aradaki farkı :)

 4. Yazar ,okuyucu yüreğinden tutup belki kendisinin de bilmediği ,daha önce hiç görmediği diyarlarda ki güzellikleri ve de incelikleri gösterebilendir.O aynı zaman da iyi bir gözlemci dir…İnsanların yerine kendini koyabilen ,onların gömleğini kendine yakıştırabilendir…
  Yazınız gayet anlaşılır ve de sade …Siz katılaşmamış her yürek de olan masumane bir kaç satırla Aşkı ifade etmeye çalışmışınız..Aşkı Nuh’un gemisine atıp beşer dalgaları ile boğuşturup Kaf dağının zirvesine kondursaydınız o zaman sizi eleştirecek güç bulabilirdim kendimde…
  İsterdim ki yüreğinizin sesini satır araların da daha çok duyabilmek…hoş bu arkadaş cemaatiyle ne kadar kendinizi ifade edebilirsiniz o meçhul..:)Ne diyelim yüreğinize sağlık..Hakiki aşka ulaşmanız duasıyla…

  • Arkadaş cemaati ifadenizle ne demek istediğinizi anlayabilmiş değilim ancak teşekkür ederim.
   (okuyanlarımın sadece arkadaşlarımın olduğunu düşünüyorsanız önemli değil, kimse okumasa da ben yazmaya devam ederim )

   • Neden en kötü düşünce ile yüreğinizi yoruyorsunuz anlamış değilim…Arkadaş cemaatinden kastım şu idi…ben kalem kağıda her dokunduğum da arkadaşlarım tarafından hep eleştirildim…gereksiz imalar…yargılamalar ..ifadeleri üzerine alınanlar… satırlarda hiç kendim olamıyordum…anladım ki ben bu sevdadan vazgeçmeliydim…gün geldi arkadaşlarla yollarımız ayrıldı…kendimi başka bir isim altında bu alemde buldum…satırlara…güzelliklere hala sevdalıydım…inanın şimdi daha rahat kendimi ifade edebiliyorum…sizin de bir çok yere dipnot eklemeniz(aşık değilim) dikkatimi çektiği için bu ifadeyi kullandım…şunu unutmayın ki insan önce kendisi için yazmaya başlıyor …çünkü yüreğin yükünü bir şekilde boşaltması gerekiyor…inşallah cc doğru anlaşılmışımdır…

    • Doğru anlamamışım ancak böyle bir sıkıntımda yok.. Aşık değilim demenin sebebi apayrı.
     Yorumlarınız için teşekkürler..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>