Aliya İzzetbegoviç – Konuşmalar

Aliya İzzetbegoviç – Konuşmalar

Aliya  İzzetbegoviç; Bosna Hersek direnişinin efsane  ismi ve Cumhurbaşkanı. Hayatından  sahneler  birçok müslümanın  aklında yer  etmiş bir  komutan. Cesareti, aşkı, fikirleri ve  telkinleriyle tüm dünyada  dikkat çekmiş bir isim.

Dönemini  şartlarını ve bu şartların getirdiği  zorlukları iyi  bilen, buna  göre  davranan ve herkesin kendinden mutlaka  öğrencek birşeyleri olan şanlı komutan, düşünceli cumhurbaşkanı.

1993 ve 2001 tılları arasında  çeşitli vesilelerle, çeşitli sosyal gruplara,  askerlere,  basın toplantılarında gazetecilere, farklı yerlerde  yaptığı konuşmaların derlendiği kitap sıkıcı bir  yanı  olmayan, Bosna direnişi hakkında  baştan sonra  gelişmeleri takip ettirebilecek niteliğe  sahip,  günün ortamına göre  yapılmış konferanslar..

———————

Kişiler hakkında tam  olarak  bir  fikir  elde  etmek istiyorsanız  otobiyografi  okuyabilirsiniz, başkası tarafından yazılmış biyografi  okuayabilirsiniz, hayat  hikayesini dinleyebilirsiniz, belgeseli  olabilir.. Ancak bunların hiçbiri  onun kendi  konuşmalarının size öğrettiklerinden  daha  kesin ve  gerçekçi  olamaz.. Biyografilerde  yazanın bakış  açısı  sizi  yönlendirir, oysa  konuşmaları dinlerseniz yorum yapmak  size  kalmıştır.. Notunu  siz  verirsiniz..

Bende  bunun için bir şahsiyet  hakkında  bilgi edinmek istiyorsam eğer  varsa mutlaka  konuşmalarını  dinlemek, okumak isterim..  Yine  bir  kitap evinde  Üstad Necip Fazıl Kısakürek külliyatını tamamlamak için kitap  alırken Aliya İzzetbegoviç hakkında  bir  kitap gördüm. İnceydi, çok şey veremez diye  düşündüm. Daha  kapsamlı kitap varmı diye  sordum, kendi  kitapları var  deyince  şaşırdım. Kitapları arasından Konuşmalar adlı  kitabını seçtim.. İsmini  devamlı  duyduğumuz  dava  için önmli bir şahsiyet  ama  hakkında çok  fazla  birşey  bilmediğim ve  bu  kitap  sayesinde  artık  öğrenebileceğim için mutluydum, okudum, bitirdim.

İçinden bir  bölüm paylaşıyorum..

Savaş Muhabirleri

Birkaç gün önce kendilerini “şavaş muhabiri” olarak adlandıran bir grup insan geldi. Haoliday Inn’de kaldılar ve benimle görüşmek istediler. Ancak randevuya zamanında gelmediler. O gün ağır ateş altındaydım ve onları merak ettim. Birinin yaralanmış olabileceğinden korktum. Bombardıman olduğu için gelemedikleri söylendi. “Birde savaş muhabiri olduklarını  sanıyorlar, haydi onlarla buluşmaya gidelim ve onlara yürüyebildiğimizi gösterelim. Bu, hikayeleri için iyi bir başlangıç olabilir” dedim. Bizlerin yani Saraybosna’lıların içlerinden korkuyu atmalarının yolu buydu. Bombalar patlıyor ve bizler gazeteci  Gafic’in dediği gibi ” Saraybosna ruleti”mizi oynuyorduk. Kimimiz su ve eklmek aramak, kimimiz işe gitmek için dışarı çıkıyoruz ve savaş muhabirleri, barışın gelmesini bekleyerek otellerinde oturuyorlar…

Aliya İzzetbegoviç
Komuta Merkezindeki Ahlak Yönetimi Semineri – 9 aralık 1993

——-

 Salih Kartal

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>