Abdest Almak 75 Kuruş…

Abdest Almak 75 Kuruş…

Bir tren garındayım, vakit öğlenin sonuna yaklaşıyor. Merkeze gidecek olsam ya namaz vakti geçecek, yahut tren gidecek.. Tren garında bir mescid olduğunu görünce seviniyorum, ufak bir mescid.. Bakıyorum şadırvanı yok. Soruyorum birine garın tuvaletlerini gösteriyor, “Orada abdest alabilirsin” diyerek. Gidiyorum “Tuvalet ücretlidir : 75 Kuruş” yazan küçük tabelalar. Acaba abdest almakta ücretlimi diyorum içimden. Neyse abdestimi alıp çıkıyorum… Ücretleri toplayan, enteresan bir sakal şekline sahip genc, yanlış anlamasın diye soruyorum, “Abdest almakta ücretlimi” diye. Her ne olursa olsun “Gerekmez” demesini beklerken “Evet ücretli” cevabı karşısında şakın olsamda çıkarıp bir lirayı uzatıyorum. 25 kuruş paraüstü alıp, “kolay gelsin” diyerek ayrılıyorum..

Benim için bir lira önemli bir miktar değil hamd olsun, param olsun on lirada vereyim abdest almak için.. Ancak herkesin imkanı var mı bakalım ? Ne yani 75 kuruşu olmayan adam abdestini alıp namazını kılmasın mı ?

 

Salih Kartal

2011 eylül

3 Yorum

 1. Su kullanım bedeli olarak sayacaksınız efendim :)

  Rabbimin suyunuda para ile satın alıyoruz ya ne diyelim ummadıkları yerden rızıklanmak da bu olsa gerek bir yönüyle. Bedavaya al para ile sat.

  Hürmetler

  • :) Biz sayarız saymasına.. Rahtsızlığımız bizim için değil elhamdülillah..

   Sizin yorumunuzda, benimse yazının sonunda bildirdiğim hakikatler ne olacak..

   • Vicdan ne için var efendim, ak ile kara’nın ayrıştığı bir Dünya ise herkes kendi halinin tavrını yerine getirecektir böyle. Bizde ibret alacağız bundan şükredeceğiz verilen cömertlik duygusuna.

    Cevap buldumu acep :)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>